برای نخستین بار در شهرستان میانه صورت گرفت؛ برگزاری آزمون حرفه ای مهندسان پایه 3 (نظام مهندسی)

چهارشنبه 25 اسفند 1395
Array
نسرین معین
137: تعداد بازدید

برای نخستین بار در شهرستان میانه صورت گرفت؛ برگزاری آزمون حرفه ای مهندسان پایه 3 (نظام مهندسی)

خبرگزاری آنا: برای نخستین بار در شهرستان، آزمون حرفه ای مهندسان پایه 3 (نظام مهندسی) در محل ساختمان دانشکده فنی و مهندسی (مجتمع آموزشی) دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برگزار شد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا: دکتر جلیل اجلی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی واحد میانه اظهار کرد: «دراین آزمون تعداد 368 داوطلب زن و مرد در دو نوبت صبح و عصر روزهای پنجشنبه و جمعه در ساختمان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی میانه برگزار شد.»
وی افزود: «آزمون حرفه ای مهندسان پایه 3 در نوبت صبح پنجشنبه در رشته های معماری (نظارت)، عمران (نظارت)، نقشه برداری، با شرکت 19 نفر زن و 108 نفر مرد و در نوبت عصر آن روز، در رشته های تأسیسات مکانیکی (نظارت) تأسیسات برقی (نظارت)، معماری (اجرا) و عمران (اجرا)، 20 نفر زن و 103 نفر مرد در حوزه امتحانی انجام گرفت.»


اجلی با اشاره به آزمون روز جمعه بیان کرد: « در صبح جمعه 20 اسفند در رشته های تأسیسات مکانیکی (طراحی)، تأسیسات برقی (طراحی) و عمران (محاسبات) با حضور 12 نفر زن و 84 نفر مرد و در عصر آن روز نیز در رشته معماری (طراحی)، 10 نفر زن و 12 نفر مرد برگزار و داوطلبان به سوالات تستی و تشریحی خود پاسخ دادند.»


معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی واحد میانه ابراز امیدواری کرد: «شاید همین الزام شرکت در این آزمون، بتواند انگیزه ای قوی باشد که باعث شود مهندسانمان اندکی جدی تر، مباحث مقررات ملی ساختمان که استفاده از آن الزامی هست را مطالعه کنند.»
عضو هیات علمی این واحد دانشگاهی ادامه داد: « فلسفه این آزمون چیزی مشابه آزمونی که فارغ التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی می گذرانند است.»


اجلی با بیان اینکه مشابه هر آزمون اجباری دیگر در کشور، آزمون ورود به حرفه نیز در سال های گذشته تبدیل به سدی بزرگ و ترسناک پیش روی مهندسان تازه قارغ التحصیل شده است گفت: «در این آزمون باعث شده که حتی مهندسان با خواندن انواع کتاب تست و شرکت در انواع کلاس های کنکوری و آزمون های آزمایشی باز هنگام شرکت در این آزمون از ترس و نگرانی درونی پر باشند که البته شیوه جدید تست های کنکوری این آزمون که پیچاندن سوال در ذهن مهندسین هم شهرت یافته اند و خود به پیچده تر شدن این آزمو در ادوار گذشته کمک کرده است.»


او اذعان کرد: «آزمون ورود به حرفه برای دریافت پایه سه برای مهندسان عمران شامل سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا هست که بخش اجرا به تازگی در فهرست آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است.»
در حاشیه این آزمون، حمید شکری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، محمدرضا مشایخی معاون سیاسی و اجتماعی، مهدی مشایخی معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری، جمعی از مسؤلان ادارات و دانشگاه آزاد اسلامی میانه، از این آزمون بازدید کردند.دویست و نودو ششمین شماره هفته نامه پیام ساختمان منتشر شد

چهارشنبه 25 اسفند 1395
Array
نسرین معین
132: تعداد بازدید
دویست و نودو ششمین شماره هفته نامه پیام ساختمان منتشر شد


دویست و نودو ششمین شماره هفته نامه پیام ساختمان منتشر شد
در این شماره می خوانید:

- مروری بر کارنامه یکساله سازمان نظام مهندسی ساختمان

- اقدامات وزارت راه و شهرسازي در دولت يازدهم

-نگاه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه صنعت ساختمان

- نگاهی طنز به اظهارات غیر مسئولانه مسئولان

- بحران پاسخگویی در مدیریت شهری

-شما اخلاق حرفه‌ای را نقض کردید

-مسکن فراموش شد


برگزاری آزمون مهارت نظام مهندسی

شنبه 21 اسفند 1395
Array
نسرین معین
124: تعداد بازدید
برگزاری آزمون مهارت نظام مهندسی
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این آزمون مهارتی که فردا نیز ادامه دارد حدود 130 هزار مهندس در پنج رشته مختلف غیر از ترافیک و شهرسازی شرکت می‌کنند.

این آزمون برای تمامی داوطلبان شرکت در آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان امسال ‌است.

در رشته‌های عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، تأسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی (طراحی و نظارت) و نقشه‌برداری برگزار خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی در بازدید از یکی از حوزه‌های برگزاری این آزمون در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران با اشاره اهمیت این آزمون در ارتقای سطح کمی و کیفی و نظارت بر فعالیت مهندسان به ویژه در بحث ساخت و ساز گفت: در این دوره از آزمون حدود 130 هزار نفر در 11 آزمون و در 85 مرکز شرکت دارند.

آخوندی با بیان اینکه تهران با 24 هزار نفر بیشترین و ایرانشهر با 270 نفر کمترین شرکت کننده را دارند گفت: در این دوره برای نخستین بار آزمون طراحی و آزمون نظارت برای رشته‌های برق و مکانیک جدا شده است.معادن کوچک می بایست مورد حمایت قرار گیرند

شنبه 21 اسفند 1395
Array
نسرین معین
140: تعداد بازدید

معادن کوچک می بایست مورد حمایت قرار گیرند 

نماینده مردمان ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد : معادن کوچک استان می بایست مورد حمایت قرار گیرند . 


به نقل از ایسنا ناحیه آذربایجان غربی , نادر قاضی پور درمراسم تکریم روز مهندس که به همت اداره نظام مهندسی آذربایجان غربی دراتاق بازرگانی ارومیه برگزار شد ; با اشاره به نقش حیاتی بخش معدن در ایجاد شغل , محرومیت زدایی مناطق و ساخت زیرساخت‌هایی زیرا جاده , آب , برق و گاز در مناطق محروم و روستایی افزود : بایستی مسئله سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني در استان آماده شود تا شاهد توسعه و گسترش بخش معدن و اشتغال استوار باشیم . 


او به‌وجود معادن گوناگون در استان آذربایجان غربی اشاره نمود و خاطرنشان کرد : باتوجه به گنجایش بالای استان در این مورد نباید مهندس بی کار در استان داشته باشیم بدین ترتیب بایدتدابیری اندیشیده شود تا مسئله های بهره‌برداری از معادن و اشتغال جوان ها آماده شود . 


نماینده مردمان ارومیه در مجلس شورای اسلامی همینطور بر لزوم اعتنا به گسترش صنعت های ذیل دست و جلوگیری از ناپخته فروشی مواد معدنی دراستان تاکید کرد . 


همینطور مسعود عجمی , مدیریت اداره نظام مهندسی معدن آذربایجان غربی درین مراسم روز مهندسی را روز خودباوری٬خلاقیت , نوآوری و ابداع تیتر کرد وگفت : مهندسی در واقع دانش و حرفه انجام کارهایی است که ریشه در تفکر و خلاقیت آدم داراست لذا گسترش یافتگی هر جامعه و کشوری وامدار سرویس ها و زحمات مهندسان آن مرز و بوم است . 


او بابیان این‌که اداره نظام مهندسی معدن به خواسته بکارگیری شایسته ترین طرق علمی و رعایت اصول و قواید فنی و مهندسی جهت ارتقا سود وری منابع معدنی تأسیس شده‌است افزود : این اداره ۲۲۲۲نفر عضو داراست که ۵۸۴نفر فارغ التحصیل فن معدن , ۱۴۶۳نفر زمین شناس , ۱۳۵نقشه برداری , ۱۶نفر متالوژی و بقیه فن های دارای ارتباط میباشند . 


او همینطور تعداد کل اعضای دارنده پروانه اشتغال در رسته های پی جوئی واکتشاف٬استخراج٬کانه آرائی , فرآوری و متالوژی استخراجی را ۶۵۹نفرعنوان کرد . 


به نقل از ایسنا ; مراسم گرامیداشت روز مهندس با حضور مسئولانی استانی در اتاق بازرگانی , صنایع , معادن و کشاورزی ارومیه برگزار شد و طی این مراسم از16 پژوهشگر , مخترع , مسئول فنی , پیشکسوت و فعال بخش معدن تجلیل به عمل آمد .

برای مشاهده اخبار نظام مهندسی به سایت نظام مهندسی مراجعه کنیدبرگزاری آزمون پایان دوره صلاحیت اجرا در ۲۵ اسفندماه

يکشنبه 15 اسفند 1395
Array
نسرین معین
166: تعداد بازدید
برگزاری آزمون پایان دوره صلاحیت اجرا در ۲۵ اسفندماه
برگزاری امتحان ورود به رشته مهندسان در خراسان شمالی 
مدیر سازمان نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان سازمان کل راه و شهرسازی استان در این مورد بیان کرد : 

با دقت به برگزاری جلسه‌ای با حضور مدیرکل راه و شهرسازی , مدیر هیات مدیره نظام‌مهندسی , جمعی از اساتید و نمایندگان توده معترضین راجع به برگزاری امتحان پایان عصر آموزشی صلاحیت اجرا و با عنایت به بررسی‌های انجام یافته و تبادل نقطه نظرات پیرامون دوره‌های آموزشی مقرر شد تا اداره نظام‌مهندسی راجع‌به برگزاری یک دوره ۴ یا ۸ ساعته جهت رفع اشکال برای آن دسته از متقاضیان که در سامانه گیشه اداره ثبت‌نام کرده‌اند مبادرت کنند . 

امیر زاغیان با اعلام قطعی بودن برگزاری این امتحان اذعان کرد : این امتحان در مورخ ۲۵ اسفندماه امسال جهت متقاضیان ورود به حرفه در پایه ۳ برگزار خواهد شد .


تکذیب نامزدی قربانجانی در نظرسنجی انتخاب چهره سال صنعت ساختمان

پنجشنبه 12 اسفند 1395
Array
نسرین معین
132: تعداد بازدید

تکذیب نامزدی قربانجانی در نظرسنجی انتخاب چهره سال صنعت ساختمان

به نقل از مقر خبری , تحلیلی باز انتخابات , به گزارش روابط عمومی اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران , به دنبال برگزاری ( نظر سنجی تعیین چهره سال صنعت ساختمان ( روابط عمومی اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران اطلاعيه‌ای مبتنی بر تکذیب نامزدی حسن قربانخانی مدیر اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نظرسنجی تعیین چهره سال منتشر کرد . 

درین اطلاعیه آمده است : با اعتنا به برگزاری نظر سنجی تعیین چهره سال صنعت ساختمان , به اطلاع کليه اعضای محترم سازمان , فعالان صنعت ساختمان و شهروندان گران قدر میرساند که نامزدی جناب آقای مهندس قربانخانی رياست محترم اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران در اين نظرسنجی تکذيب میگردد . همچنين به دليل عدم آگهی درباره ی معيارها , نحوه انجام و صحت عملکرد اين نظرسنجی , اساس برگزاری آن مورد تامل بيشتر است . 

همچنين ادعای هرگونه همیاری اين اداره در برگزاری نظرسنجی ياد شده نيز مطلقا رد میشود .بررسی سه موضوع ساماندهی وضعیت فرهنگى، اقتصادى و امنیت شغلى مهندسان/ سازمان‌های استانی در خطر اداری ش

پنجشنبه 28 بهمن 1395
Array
نسرین معین
129: تعداد بازدید

به گزارش اخبار نظام مهندسی ،سازمان نظام مهندسی به عنوان نماینده جامعه مهندسان و نیز نهاد حرفه‌ای مرتبط با صنعت ساختمان، در ساماندهی امور مهندسی و ارتقای کیفیت ساختمان‌ها، نقش به‌سزایی برعهده دارد. اعضای این شورا با شروع به کار هفتمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، وارد مرحله جدیدی از مسئولیت‌ها و اقدامات شدند.

بررسی سه موضوع ساماندهی وضعیت فرهنگىاقتصادى و امنیت شغلى

بررسی سه موضوع

بررسی سه موضوع ساماندهی وضعیت فرهنگىاقتصادى و امنیت شغلى

بر همین اساس، عملکرد شورای مرکزی دوره ششم و نیز نقش و جایگاه شورای مرکزی هفتم و اقدامات و برنامه‌هایی که اعضا باید در این دوره مورد توجه قرار دهند، موضوعی است که دو عضو هفتمین دوره شورای مرکزی به آن پرداخته‌اند:

همراهى با وزارت راه عامل پیشرفت اهداف عالیه سازمان

در همین رابطه عضو هفتمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: برنامه‌ها و اهداف مشخصی در طى سال‌هاى اخیر و در دوره‌های مختلف شوراى مركزى، تعریف شده كه بنا بر مناسبات كشورى و تعامل سایر مراجع ذیربط به اشكال مختلف پیگیرى شده است.

عباس وثیق‌نیا بیان کرد: قطعنامه مجمع عمومى برگرفته از نظرات تمامى اعضای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌های مختلف است. مهم‌ترین وظیفه شوراى هفتم، عمل به بندهاى این قطعنامه است كه باید پیگیرى و انجام شود. وی ادامه داد: همزمان از اولویت‌هاى كارى شورای مرکزی به روزرسانى و اصلاح قانون نظام مهندسى و كنترل ساختمان است كه متأسفانه با توجه به فعالیت‌هاى انجام شده در این زمینه هنوز به سرانجام نرسیده است.

وثیق‌نیا تاکید کرد: از مواردی كه باید با تلاش شوراى مركزى هفتم پیگیری و انجام شود، در ارتباط با وظایف سازمان‌هاى نظام مهندسی استان‌ها ایجاد وحدت رویه كشورى، تقویت قدرت اجرایى سازمان‌هاى نظام مهندسى ساختمان، ارتباط همه‌جانبه با دولت و مراجع قانون‌گذار و از همه اولى‌تر، ارتقای جایگاه مهندس و مهندسى در تمامى اركان جامعه است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین همچنین اضافه کرد: سرلوحه امورى كه توسط شوراى مرکزی هفتم مورد واكاوى قرار مى‌گیرد باید بررسى وضعیت فرهنگى، اقتصادى، اشتغال و امنیت شغلى اعضای سازمان باشد.


در خواست رعایت کامل ضوابط و مقررات مربوط به معلولین جسمی- حرکتی در صدور گواهی عدم خلاف و پایانکار سا

چهارشنبه 27 بهمن 1395
Array
نسرین معین
127: تعداد بازدید

به گزارش اخبار نظام مهندسی ،احتراماً به استحضار می رساند طبق مفاد بند ۴ – ۱- ۲- ۶ مبحث چهرم مقررات ملی ساختمان (الزامات عمومی ساختمان) در صورت طراحی ساختمان ها برای افراد معلول جسمی و حرکتی باید آخرین ویرایش ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد جسمی – حرکتی مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری  ایران نیز ملاک عمل قرار گیرد.رعایت کامل ضوابط و مقررات مربوط به معلولین جسمی- حرکتی

رعایت کامل ضوابط و مقررات مربوط به معلولین جسمی- حرکتی

رعایت کامل ضوابط و مقررات مربوط به معلولین جسمی- حرکتی

رعایت کامل ضوابط و مقررات مربوط به معلولین جسمی- حرکتی

توضیح آنکه ضوابط و مقررات مذکور اولین بار در جلسه مورخ ۰۸/۰۳/۱۳۶۸ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران مطرح و به تصویب رسیده و تاکنون در چند نوبت نیز مورد باربینی و تکمیل واقع شده است. از طرف دیگر اداره کل تدوین ضوابط نظارت و صدور پروانه حوزه معاونت شهرسازی و معماری آن شهرداری محترم نیز ضوابط مختص افراد معلول جسمی – حرکتی تدوین و برای بررسی طرح های ارائه شونده جهت اخذ پروانه ساختمان به مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران جهت رعایت در طرح ابلاغ نموده است که یک ضابطه آن در بناهای مسکونی پیش بینی یک واحد آپارتمانی به ازاء هر ۲۰ واحد آپارتمان مختص معلولین می باشد. با توجه به مراتب فوق در حال حاضر کنترل های لازم بهنگام پذیرش طرح های معماری مرحله اول (فاز ۱) در آن شهرداری محترم و در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در زمان بررسی طرح های معماری مرحله دوم (نقشه های اجرایی) صورت می پذیرد و در نتیجه از نظر اسنادی ضوابط و مقررات مورد بحث در طرح ها لحاظ می شود اما متاسفانه مشکل اصلی زمانی بروز می نماید که در بسیاری موارد در زمان صدور گواهی عدم خلاف و یا پایانکار ساختمانی دقت کافی به مرعی بودن ضوابط مذکور در بنای احداثی نگردیده و مضافاً آنکه در زمان تنظیم صورت جلسه تفکیک آپارتمان ها نیز قید وجود آپارتمان مختص معلولین پارکینگ اختصاصی مربوطه و … ملحوظ نمی گردد. لذا خواهشمند است دستور فرمائید هنگام صدور گواهی عدم خلاف و پایانکار این امر مورد دقت قرار گیرد.

حسن قربانخانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران


نمای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومی

دوشنبه 25 بهمن 1395
Array
نسرین معین
126: تعداد بازدید
به گزارش اخبار نظام مهندسی ،رئیسسازمان نظام مهندسیلرستان گفت: نماهای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومیشهرسازی لرستان ندارند.نمای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومی

نمای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومی

نمای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومی

نمای ساختمان های شهری سنخیتی با معماری بومی

امیرمحمدامیری پیش از ظهریکشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در سخنانی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی با ۹ هزار و ۵۰۰ عضو، چهار هزار و ۴۱۰ عضو معمار و۷۰ عضو شهرساز در استان بزرگترین سازمان «ان جی ا» است اظهار داشت: مدیریت شهری یکی از دغدغه های عصر کنونی است.
وی با بیان اینکه سیما و منظر شهری را می توان از دو منظر طبیعی و مصنوعی مورد بحث قرار داد اضافه کرد: در بحث منظر طبیعی لرستان به ویژه خرم آباد دارای مناظر طبیعی بسیاری است.


۴۰درصد اعضای نظام مهندسی پروانه اشتغال بکار دارند

دوشنبه 25 بهمن 1395
Array
نسرین معین
128: تعداد بازدید
به گزارش اخبار نظام مهندسی ،نایب رئیس سازمان نظام مهندسیاستان تهران با اعلام اینکه از ۱۲۲ هزار عضو این سازمان در تهران فقط ۵۰ هزار نفر آنها پروانه اشتغال بکار در هفت رشته نظام مهندسی دارند،برنامه های هفته مقام مهندس را تشریح کرد.۴۰درصد اعضای نظام مهندسی پروانه اشتغال بکار دارند

40درصد اعضای نظام مهندسی پروانه اشتغال بکار دارند

سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

۴۰درصد اعضای نظام مهندسی پروانه اشتغال بکار دارند

«الهه رادمهر» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از میان اعضای نظام مهندسی استان تهران، ۴۵ هزار مهندس هرچند فاقد پروانه اشتغال بکارند اما در سامانه ارجاع کار سازمان نظام مهندسی استان قرار دارند.
وی از اهداف دوره هفتم نظام مهندسی استان تهران برای بهبود عمکلرد را «اصلاح ساختارها و فرآیندها، افزایش خدمات مهندسی، ارتقا سطح کیفی خدمات و توانمندسازی و دفاع از حقوق حرفه ای مهندسان» برشمرد.
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران همچنین بهبرگزاری مراسم بزرگداشت هفته مقام مهندس در هفته اول اسفندماه اشاره کرد و و گفت: در این هفته هر روز با برگزاری جشن و مراسم مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی در سطح استان تهران از مقام مهندس تقدیر می شود.


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbarmohandesi است. | طراح قالب: آوازک