گزارش هیات بررسی رخداد ساختمان پلاسکو/سهل انگاری وزارت فعالیت در بازرسی ایمنی

پنجشنبه 30 شهريور 1396
Array
نسرین معین
115: تعداد بازدید


آزمون نظام مهندسی 

گزارش ملی واقعه ساختمان پلاسکو که روز چهارشنبه شانزدهم فروددین ماه نودوشش به وسیله هیات ویژه به مدیر جمهور بیان شده بود , روز جاری طی یک میزگرد خبری در تالار جابر بن حیان دانش کده تربیت استاد برای رسانه‌ها تشریح شوید . گزارش هیات بررسی واقعه ساختمان پلاسکو گزارش هیات بررسی رخداد ساختمان پلاسکو 

گزارش هیات بررسی رخداد ساختمان پلاسکو 


گزارش هیات بررسی رخداد ساختمان پلاسکو 

اعضای هیات ویژه فرج‌الله رجبی ( مدیریت اداره نظام مهندسی ) , نبی میرقادری ( دکترای مهندسی بنا ) , سیدباقر مرتضوی ( مدرس تیم مهندسی و بهداشت حرفه‌ای کالج تربیت معلم ) محمدتقی احمدی ( مدیر دانش گاه تربیت استاد ) , شاپور طاحونی ( عضو هیات علمی دانش گاه امیرکبیر ) , علی اکبر آقاکوچک ( عضو هیات علمی دانش کده تربیت استاد ) , دکتر معالج مهدی هداوند ( عضو هیات علمی دانش گاه علامه طباطبایی ) , سعید بختیاری ( رئیس بخش مهندسی حریق راس پژوهش ها شیوه و شهرسازی ) , نصرالله طهماسبی ( عضو هیئت رئیسه انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه ) و پزشک محمد فاضلی ( عضو هیات علمی دانشکده شهید بهشتی ) می باشند . 


بررسی رخداد از نگرش مدیر معضل 


حریق سوزی ساختمان پلاسکو در ساعت هفت و پنجاه و هشت دقیقه صبح زود طی ارتباط تلفنی شهروندان با راءس آتش‌نشانی شهر تهران اعلام می‌شود و اول مجموعه در ساعت هشت در صحنه حاضر شدند ولی به اعتقاد و باور کارشناسان , شعله زنی اول چهل دقیقه پیش از اعلام بوقوع به هم پیوسته است . 


نیز چنین تیمهای دیگری به محل رخداد فراخوانده می شوند و آن زمان در طبقه دهم , ۴ واحد بطور بی نقص سرگرم حریق سوزی بودند بعد از احاطه نسبی به آتش طبقه دهم مجموعه مهیا عملیات در طبقه یازدهم می گردد حریق سوزی در طبقه دوم به بالا هم سرایت کرده و شعله‌وری شدید مشاهده می شود . 

در ساعت روستا و پنجاه وسه دقیقه سقف طبقه دهم و یازدهم در ضلع شمال غربی ریزش کرده و سبب ساز بمحبوس شدن تنی چند از حریق نشانان می‌شود در ساعت یازده و یک دقیقه ضلع شمالی ساختمان از طبقه دوازدهم ریزش و مجدد سبب بمحبوس شدن چند دیگری از حریق نشانان می شود . 


مجهز نبودن ساختمان به سامانه‌های اعلام و اطفای حریق سوزی , وجود اختلال در مدل معماری و پباده سازی ساختمان , جور کاربری ساختمان و کمبودهای بدون شوخی در سازماندهی , فرماندهی و روالهای تیمهای عملیاتی مدیر معضل در طول حریق سوزی و توسعه و گسترش آن میتوان اسم موفقیت . 


تشکیل کمیته ملی بررسی رخداد برای اولین دفعه 


محمدتقی احمدی مدیر هیئت ویژه بررسی گزارش ملی ساختمان پلاسکو با تأکید بر اینکه که‌این هیئت فارغ از گرایش خاص و نگاه سیاسی بدین رخداد ملی پرداخته است اظهار کرد : رخداد آتش‌سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکو , یک کدام از حزن انگیزترین واقعه های ساختمانهای شهری بود که با مرگ دل خراش حریق نشانان و خسارتهای مالی شدید در مورخ سرزمین ثبت شد . 


احمدی افزود : برای اولین بار است که برای یک رخداد به‌این بعد ها , کمیته ملی برای بررسی بعد ها آن تشکیل میگردد , به این دلیل‌که که‌این اتفاق آزمونی از سعی دانشی , رشته آوری و رئیس شهری که در بعد ها پیشین و پس از واقعه در راس پایتخت و در نزدیک ترین محل از نگاه دسترسی به تجهیزات دولت مردان بود . 


او بابیان این‌که کشورهای متعدد عالم شاهد حوادثی از این دست تلخ و دردناک بوده‌اند ولی شماری از آن‌ها برنده شدند بر مبنای بررسی ظریف به‌این حوادث و با گرداوری قانون ها و رویه‌های مطلوب روش کارهایی برای تأثیرگذاری مثبت این حادثه ها بر معاش ملتهای خویش ارائه دهند ادامه بخشید : واقعه پلاسکو را می بایست هشداری بدانیم تا حقیقت آسیب‌پذیری شهرهای بزرگ و دارنده تمرکز جمعیت و سرمایه‌های سرزمین , به اعتقاد همگان بویژه مدیرهای دستگاهها بنشیند . این کمیته کارایی کرده در‌این گزارش با بررسی واقعه , علل پیدایش آن , پیشنهادهایی برای عدم تکرارچنین حوادثی ارائه کند . 


این جایگاه مسئول با تأکید بر اینکه هیئت ویژه کاملاً غیردولتی و با ترکیبی از بالاترین متخصص ها غیروابسته و استادان کالج ساخته شده تصریح کرد : این مجموعه جزو ذی نفعان بحساب نمی‌آمدند و با سازمانهایی که مربوط به موضوع میباشند هم رابطه ساختاری نداشتند ; به این ترتیب هیئت به گونه‌ای تعیین شده بود که میتوانست ادعا بیطرفی داشته باشد تا با نگاهی تخصصی دور از سوءگیری های سازمانی و سیاسی واقعه را بررسی کند . 


احمدی بابیان این‌که حکم مدیریت جمهور در نهم بهمن نودوپنج صادر شد و هیئت دولت ۲ روز آن‌گاه فعالیت خویش را آغاز کرد تیتر کرد : پیچیدگیهای این عمل از ابتدا برای اعضاء هیئت صریح بود و چنین کاری در پیشین سوابق نداشت . دهها نشست با افراد و سازمان های دارای ربط برگزار شوید و نیز چنین نظرها صاحب و مالک ساختمان , مدیران اداره آتش‌نشانی , شهرداری تهران , وزارت تعاون و عمل و رفاه اجتماعی , شورای ساختمان و معاونین وزارت شیوه و ساختمان شنیده شد . 


او تیتر کرد : سوالات پرشمار برای ارگان های دارای ارتباط ارسال شد و پاسخهای آنان هم در جمع آوری گزارش تخصصی و آخری نظر شده‌است . 


مدیر هیئت ویژه بررسی با اشاره به ویژگیهای ساختمان پلاسکو ذکر کرد : احداث ساختمان پلاسکو در سال سی و خیر انجام و افتتاح آن از سال چهل و یک آغاز شده , این ساختمان مشتمل بر ۲ بخش شمالی و جنوبی است و ساختمان بلند جنوبی در مجموع دارنده شانزده طبقه دربرگیرنده چهارده طبقه روی نیز کف , یک طبقه نیز کف , و یک طبقه زیرزمین بوده است . کاربری ساختمان پلاسکو تجاری و بیشتر واحدهای آن وابسته به صنف پوشاک بوده است که بعداز برد انقلاب اسلامی در مالکیت بنیاد مستضعفین قرار گرفته است و مستاجران صاحب و مالک سرقفلی آن بوده‌اند . 


شهروندان به ایمنی اهمیت نمیدهند 


محمد فاضلی در بررسی بعدها اجتماعی رخداد ساختمان پلاسکو بابیان این‌که ما در سرزمین با رستاخیز غفلت مواجه هستیم اعلام‌کرد : در کتابهای درسی ما هیچ درسی بموضوع ایمنی نپرداخته است و صرفا روایت ریزعلی خواجوی بود که از کتابهای درسی حذف شد و توصیه می‌کنیم کتاب پلاسکو بعنوان کتاب ایمنی برای مدرسه ها گرداوری گردد . 


فاضلی بابیان این‌که متأسفانه شهروندان به اندازه‌ای که بنوع تلفن همراه و یا این که سالم بدنه خودروی شان اهمیت میدهند به ایمنی اهمیت نمیدهند ادامه اعطا کرد : اکثری از خودروهای ما فاقد کپسولهای آتش‌نشانی است و همین کپسولهای آتش‌نشانی فاقد استانداردهای حتمی برای آنالیز ایمنی است . ما نیاز داریم از رستاخیز غفلت برستاخیز آگاهی برسیم . 


او با انتقاد از واکنشها به نقل از کمیته ویژه تیتر کرد : این گزارش ۱۷۰۰صفحه است و هنوز کسی آن را نخوانده چه گونه آن را عیب گیری می‌نمایند و می‌گویند سیاسی است و کار کرد این کمیته علمی نیست . متأسفانه ایمنی به میزان پفک نمکی گرفتاری مردمان ما نیست و امید‌است‌ موضوع ایمنی به یک قضیه فراگیر در جامعه مبدل شود . 


بررسی رخداد از نگرش مهندسی حریق 


در ساختمان پلاسکو برغم اهمیت اعتنا برعایت اصول و قانون های ایمنی در قبال حریق و با اعتنا بنوع کاربری و تعداد طبقه های آن نقاط ضعف متعددی وجود داشته است و ساختمان اصولاً در معرض خطر وقوع حریق بوده است . دلیلهای اصلی توسعه و گسترش سرعت بالا حریق در ساختمان پلاسکو , وجود توشه حریق زیاد بسیار در ساختمان خصوصاً بعلت وجود اندازه مضاعف پارچه , کمبود پله لازم , وجود گونه های در پله و عدم تطابق روش خروجی با پباده سازی درست و برابر با اصول ایمنی مقابل حریق , رابطه بدون نقص بین فضاها از روش سقفهای کاذب , پله و شفت تأسیسات و توسعه حریق از رویکرد این فضاها , کمبود هر دسته فضابندی و جداسازی مقاوم در قبال حریق داخل و میان طبقه های ساختمان , عدم وجود سیستم بارنده خودکار در ساختمان , خلل فنی لوله‌های قائن آتش‌نشانی و عدم تعمیر و حفظ درست از آنها در زمان افتتاح , کمبود یک سیستم گرمایشی استاندارد و وجود تعداد متعددی کپسول گاز پیک خوبی و وجود بازدارنده های مضاعف برای فعالیتهای حریق نشان ها بوده است . 


برهان استارت آتش‌سوزی 


ادله استارت آتش‌سوزی در حدی که جمع‌آوری داده ها برای این هیئت قابلیت پذیر بوده , اتصال برق و احتمال نشت هم زمان گاز از کپسول گاز بوده است . این آتش‌سوزی در یکی‌از واحدهای بخش شمال غربی طبقه آبادی آغاز شده‌است . مدلسازی کامپیوتری توسعه آتش نشان می‌دهد که چگونگی حریق سوزی بعداز استارت از پنجره‌ها و فضای کاذب , پله و شفت بالابر به فضاهای همسایه و طبقه های بالا بسط یافته است . 


برجسته‌ترین ضعفها و عبرتهای جان دار در اتفاق ساختمان پلاسکو نیاز بنصب بالابر دسترسی آتش‌نشان در ساختمانهای بلند و هم حفظ شفت آسانسورها در قبال حریق است , نیاز به تأمین حوزه‌ بندی حریق در ساختمان , نیاز بنصب سیستم کشف و اعلام حریق سوزی در ساختمانهای مطابق با مبحث سوم قوانین ملی ساختمان , نیاز بنصب کانال بارنده خودکار در ساختمانهای بلند و لزوم رعایت تعمیر و نگه داری سیستمهای ایمنی و اطفاء حریق و برطرف کردن ضعفهای بازرسی و بررسی و تأمین ایمنی در قبال حریق برای ساختمانهای مو جود و سابق و دقت و آگاهی قلیل استفاده برداران نسبت به اهمیت مورد ایمنی در قبال حریق در ساختمانها و مولفه‌ای آن است . ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbarmohandesi است. | طراح قالب: آوازک