سپید شدن گیسو معمولا از 35 سالگی آغاز میشود و ولی در بعضی از اشخاص مضاعف زودتر‎

يکشنبه 18 تير 1396
Array
نسرین معین
122: تعداد بازدید


اکثر مردمان سپید شدن گیسو را برهان پیری می دانند , البته در حالتی‌که موهای شما خیلی زود سپید شده‌است , به یاد داشته باشید که‌این قضیه سن‌تان را تعریف نمی کند بلکه شم پیری تنها در ذهن‌تان است . 




قبلی از این که بدانیم موها چرا خاکستری و سپید می گردند , بایستی در امر ساختار گیسو آگاهی داشته باشیم تا برهان سپید شدن موها را متوجه شویم . گیسو از پروتئینی به اسم کراتین تشکیل‌شده شده‌است و بوسیله فولیکول های داخل لایه درم زیر پوست پرورش می نماید . 




رنگ گیسو نیز با وجود دو جور ملانین در فولیکول ها مشخص و معلوم می گردد . هرچه اندازه ملانین بیشتر باشد , رنگ گیسو تیره خیس است . معمولا موهای روی رمز زودتر از صورت و دیگر نقاط مثل سینه و زیربغل سپید میگردند . 




فرایند سپید شدن موی معمولا از 35 سالگی به آن گاه آغاز می شود و اما در بعضا از اشخاص دوچندان زودتر و بعضا دیگر دیرتر فیس می‌دهد . ژنتیک و عوامل گوناگونی روی سپید شدن موی مفید است . 




عارضه ها سپید شدن گیسو : 


رقیق شدن اندازه یوملانین ( رنگدانه های مشکی , که مسئول رنگ های مشکی و قهوه ای اند ) و فیوملانین ( رنگ دانه های قرمز‌رنگ که مسئول رنگ های زردرنگ و قرمز رنگ می‌باشند ) سبب ساز خاکستری و سپید شدن موی می گردد . 




در واقع ملانوسیت مو جود در فولیکول های گیسو دیگر هیچ جدید ملانین ایجاد نمی‌کند و درنتیجه موها سپید می‌شوند . پژوهش ها نشان داده است که کاهش ملانین به دلیل کاهش آنزیمی به نام کاتلاز می‌باشد . این آنزیم جلوی تشکیل هیدروژن پراکسید در تن را میگیرد . ولی زمانی مقداراین آنزیم در تن کم شود , هیدروژن پراکسید ارتقا یافته و سبب ساز به سرکوب ملانین و در سود سپید شدن گیسو می گردد . خاکستری و سپید شدن گیسو هم در جوان ها فیس می‌دهد که به آن سپید شدن زود هنگام می‌گویند . 




ژنتیک و زود سپید شدن موها : 


بعضی اوقات ژنتیک در زود سپید شدن موها نقش داراست . این گونه سفیدشدن چه بسا درکودکان 12 ساله نیز چشم شده‌است . اما در بعضی موردها , موی خاکستری شده و مجدد بعداز مدتی سیاه می‌شود . ولی در بیشتر موردها پروسه سپید شدن ادامه پیدا می نماید . 




استرس و زود سپید شدن موها : 


پژوهش ها نشان داده است , اضطراب دائم با ترشح آدرنالین , به دی ان ای شخص صدمه رسانده و سبب ساز به تولید ناهنجاری هایی می‌شود . این زمینه هم روی خاکستری و سپید شدن موها اثر می‌گذارد . 




بیماری و زود سپید شدن موها : 


بعضا از بیماری های مرتبط با غده تیروئید مثل بیماری گریوز , هاشیموتو , پرکاری و کم کاری تیروئید , مشکلات کم خونی , می‌توانند موها را چه بسا موهای روی پوست تن را سپید نمایند . 




رژیم غذایی غیر مناسب و زود سپید شدن موها : 


رژیم غذایی نا مناسب سبب به سپید شدن گیسو میگردد . عدم پذیرش ویتامین B12 و آهن و ید سبب ساز خاکستری شدن زودهنگام موها میشود . مصرف کم پروتئین و افراط در نوشیدن چای و قهوه و سیگارکشیدن هم چنین مشکلی به‌وجود می‌آورد . 




آب داغ و رنگ گیسو و زود سپید شدن موها : 


استفاده از آب داغ و رنگ موی هم می تواند سپید شدن موها را جلو بیندازد . به خواسته معالجه موهای سپید , می‌توانید روش هایی که پیرو مقاله آورده شده‌است را به کار برید . 




روش جلوگیری از سپید شدن گیسو 


بعضی وقتها ژنتیک در زود سپید شدن موها نقش دارد‎ 




معالجه های خانگی موهای سپید : 


تعدادی روش بی آلایش برای معالجه موهای سپید موجود است که می‌توانید در منزل انجام دهید . 




مصرف پروتئین : 


از آنجایی که موی از پروتئینی به اسم کراتین درست شده شده‌است , مصرف غذای سرشار از پروتئین می تواند در پرورش و بهبود مو نو مفید باشد . از مواد خوراکی سرشار از پروتئین می شود به گوشت , تخم مرغ , حبوبات و غلاتی مثل گندم بی نقص و همینطور عدس اشاره نمود . 




ویتامین و مواد معدنی : 


ویتامین های A و B12 , آهن , مس و روی برای تندرست موها فراوان لازم می‌باشند و جلوی خاکستری و سپید شدن آنان را میگیرند . این مواد مفید را می‌توانید در خوراکی هایی مثل گوشت قرمز رنگ , مرغ , ماهی ( اعم از صدف ) , آجیل , حبوبات , کشمش و آلو سیاه بیابید . 




ید : 


ید جلوی خاکستری شدن موها را می‌گیرد و ماده ای است که روی غده تیروئید اثرگذار است و جلوی هر مدل بیماری مرتبط با تیروئید را که موجب سپید شدن موها میشوند , میگیرد . 




گل تاج خروس : 


برگ های تاج خروس یکی شایسته ترین معالجه های خانگی موهای خاکستری است و می تواند رنگ موها


برچسب ها: تجمیل الانف ,
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbarmohandesi است. | طراح قالب: آوازک