الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی

پنجشنبه 23 شهريور 1396
Array
نسرین معین
124: تعداد بازدید

الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی

آزمون نظام مهندسی ایمنی ساختمان/ ساختمان پلاسکو می‌بایست تغییر‌و تحول کاربری پیدا می کرد 

, عضو شورای قانون ها ملی ساختمان با اشاره به این‌که مقاوم‌سازی ساختمان‌های مو جود به حیث اقتصادی به صرفه نیست و واجب است که تدبیرها دیگری برای ارتقا مقاومت مرحله ساختمان‌های مو جود و کاهش خطرپذیری آنان در برابرحوادث غیرمترقبه یا این که خطرها انسان‌ساز انجام دهیم‌ ; تاکید کرد : برای مثال شهرداری می‌بایست مالکان ساختمان را ملزم نماید که هر دهه یکبار از مرکز ها دارای اعتبار گواهی‌نامه فنی بر پایه ی ایمن‌سازی ساختمان دریافت نمایند و بعد آن گواهینامه به وسیله شهرداری‌ها به ثبت رسد . الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی ایمنی الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی ایمنی 

الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی ایمنی 


الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی ایمنی 

محسن بهرام غفاری , مدیر کمیته تخصصی مبحث دوم قانون ها ملی ساختمان , با اشاره به این‌که بنا ساختمان پلاسکو مرتبط با نیم‌قرن پیش بوده است تاکید کرد : بخش اعظمی ازسازه‌هایی که در یک‌سری ده سال اخیر ساخته شده‌اند هرکدام براساس آیین‌نامه‌های زمان خویش سازه شده‌اند البته با دقت به این که دانش مهندسی وامکانات انسان در بعدها متفاوت درحال توسعه و گسترش وتحول است در دوره‌های بعدی ناگزیر آیین‌نامه‌ها به مرور زمان سخت‌گیرانه‌ترشده‌اند و سازه‌های قدیمی‌تر با آنها تطابق ندارد به گونه ای که چه بسا چنانچه ساختمان‌هایی که سی سال پیش طبق آِیین‌نامه‌ها ساخته شده‌اند را با آیین‌نامه‌های روز جاری تطبیق دهیم دارنده ضعف‌های دور از شوخی می‌باشند . 


او درپاسخ بدین سوال که بدین ترتیب آیا می بایست تمام ساختمان‌های جانور را با آیین‌نامه‌های نو تطبیق وآنها را تقویت کنیم؟ تاکید کرد : بدون شک این فعالیت امری غیرعقلانی و ناشدنی است به این دلیل که به وقوع پیوستن آن نیازمند صرف هزینه‌های سنگین وزن است و نباید تصور کرد که‌این اساسی فقط جنبه فنی دارااست و با دقت به این که مالکان عموماً ازبودجه وتوان اقتصادی واجب دراین مورد برخوردارنیستند بدین ترتیب این قضیه فنی بلافاصله تبدیل به یک زمینه به طور کامل اجتماعی–اقتصادی میگردد . 


مدیر قبلی اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با یاداوری غیراقتصادی بودن مقاوم‌سازی بخش اعظم ساختمانهای جانور به ذکرمثالی پرداخت وتاکید کرد : اکنون مقاوم‌سازی و بهسازی لرزه‌ای بنا پل‌های بزرگراهی باطن تهران موضوعی است که تحت عنوان یک ضرورت در امر عمل شهرداری قرارگرفته است حالا در صورتی قرارباشد کل پل‌های مرزو بوم تقویت شود منابع مالی بیشتراز دارایی دهه راه‌سازی میهن ما یحتاج است و به این ترتیب می‌توان اذعان کرد به وقوع پیوستن این امرمساله فنی نیست ومساله به طور کامل بعد ها اقتصادی‌ـ اجتماعی دارااست . 

غفاری درعین حالا با تاکید براین فرمان که دانش مهندسی به معنای کسب بالاترین میزان ایمنی ممکن در چارچوب تجهیزات موجود هست , اعلام‌کرد : به این ترتیب می‌بایست قوانینی مهیا شود که ایمنی ساختمانهای جانور درفرآیند افتتاح را با تغییر و تحول کابری تولید کنیم . با این راه مثلاً اگرساختمان پلاسکو بجای کارگاه تولیدی ساختمان مسکونی بود به میزان متعددی از خطرات به دور می‌شدیم به دلیل آنکه تراکم جمعیت در معرض خطر فراوان کمتر , انباشت مواد و متریال قابل اشتعال در آن مضاعف ناچیزتر و بهره برداری پرخطر از ساختمان مضاعف محدودتر می‌شد یعنی عواملی نقش پررنگی دروقوع این آتش‌سوزی داشتند . 


الزام مالکان به ایمن‌سازی و ارائه ادواری گواهینامه فنی ایمنی 


عضو شورای بروزرسانی مبحث دوم ضوابط ملی ساختمان با تاکید براین فرمان که چه بسا در صورتی‌که بنا فولادی ساختمان پلاسکو ۵۰ سال پیشین بر پایه ی آیین‌نامه‌های روز جاری نیز ساخته میشد در اثر مرور زمان و خوردگی کارکرد خویش را ازدست می‌داد خاطرنشان ساخت : کاربری بنا پلاسکو به مرور زمان براثرمستهلک شدن فقط مطلوب برای کاربری انبار کالاهای غیر قابل اشتغال نظیر میز و صندلی فلزی یا این که مواد غذائی خیس و امثال این‌ها با شدت توشه کم و با گنجایش جمعیتی کم تنزل پیدا نموده است و درواقع این بنا می‌بایست به جای کاربری تولیدی و تجاری پوشاک تبدیل به انبار میشد ولی با اعتنا به سرقفلی‌های میلیاردی واحدهای تجاری , چنین تغییری غیر ممکن بود . این برهان موجب کاهش قیمت حقیقی وواقعی ساختمان می شود که دارندگان آنها در برابرش مقاومت مینمایند . 


غفاری با تذکر دوباره این اساسی که تقویت و ایمنی‌سازی همگانی سازه‌های جانور امری از حیث فنی ممکن و از لحاظ اقتصادی غیرممکن شاید خاطرنشان ساخت : ایمن‌سازی ساختمانهای در اکنون افتتاح تنها در رابطه ساختمان‌های خاصی نظیر ساختمانهای کمک ونجات یا این که مرکزها فرماندهی و سیاسی خاص عقلانی است و در رابطه سایرساختمانها می‌بایست از راهکارهای دیگری مانند تغییرکاربری و . . استفاده بگیریم . 


مدیریت قبلی اداره نظام مهندسی ساختمان استان تهران درهمین اکنون پیشنهاد کرد : درعین هم اکنون برای پیشگیری از وقوع حوادثی مانند پلاسکو اضطراری است که همانند کشورهای توسعه یافته مالکان ساختمان را موظف کنیم هرده سال یکبار ازیک بازرس مجاز ساختمان یک گواهی‌نامه فنی مبنی برایمن‌سازی ساختمان دریافت نمایند وسپس آن مدرک را به شهرداری تسلیم نمایند تا یک مانیتورینگ از حال و روز ایمنی و پایداری ساختمان‌های شهر داشته باشیم و در مواقع واجب به نسبت دادن آن پیش بینی ها ایمن‌سازی را بکار گیریم . بالاخره این‌که نهایتاً جای‌جای که خطر ایمنی ساکنان یک ساختمان و اشخاص و ساختمان‌ها را تهدید نماید در عمده کشورهای عالم با توسل به توان رسمی از ادامه افتتاح از آن تا انجام تدبیرها حتمی جلوگیری می کنند .


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به akhbarmohandesi است. | طراح قالب: آوازک